Iako sam već bila pisala o pečenoj purici kao tradicionalnom jelu koji Amerikanci spremaju za Dan zahvalnosti, Hrvati je najčešće spremaju upravo za Božić. Purica, patka, guska ili pile svejedno, s mlincima ili s krumpirima i povrćem... Bitno je da je ne pikate, nego okrećete hvataljkama - jedanput ili nekoliko puta, samo nemojte dugo držati pećnicu otvorenu, nego otvorite pećnicu, izvadite puricu, zatvorite pećnicu, podlijte puricu i eventualno je okrenite pa je vratite u pećnicu. Zalijevate s vlastitim sokom, vodom ili temeljcem da bude sočna i mekana.
Purica s mlincima
Vrijeme pripreme: 20 minuta
Vrijeme pečenja: oko 3 sata, zavisno od kilaže purice
Temperatura pećnice: 200C pa 180C
- 1 purica (oko 3 kg)
- slatka crvena mljevena paprika
- mesni temeljac ili voda s kockom juhe - za podlijevanje
- ulje
- sol
Puricu dobro operite, obrišite, posolite, posipajte crvenom paprikom iznutra i izvana te pustite neko vrijeme da odstoji (najbolje oko 4 -5 sati). Noge purice zavežite špagom. Zagrijte pećnicu na 200 C. Na vrućem ulju u plitkoj tavi, naglo je porumenite sa svih strana, polijte vodom i stavite peči u unaprijed zagrijanu pećnicu. Za vrijeme pečenja da bi bila ravnomjerno pečena, nekoliko puta podlite je vlastitim sokom ili mesnim temeljcem. Pecite je oko 3 sata. Na pola pečenja smanjite temperaturu pećnice na 160 - 180 C. Pečenu puricu izvadite iz pećnice i ostavite da se malo ohladi, barem 15-ak minuta. S malo soka u kojem se pekla polijte po purici, a ostatak procijedite i stavite na toplo.
Uz puricu obavezno poslužite mlince! Najjednostavnije - kupite gotove mlince na placu od neke simpatične i uredne kumice, a ako ste uporni i želite ih sami napraviti, evo recepta moje bake Anđele:
Mlinci
Obično pravim od 1 kg brašna, jer napravim za par puta, ali možete napraviti od pola količine namirnica, što je dovoljno za 4 - 6 osoba.
Za 10-ak osoba
Vrijeme pripreme: 40 minuta
Vrijeme stajanja tijesta: 30 minuta
Vrijeme pečenja: oko 7 minuta
Temperatura pećnice: 200C
- 1 kg oštrog brašna
- 2 jaja
- 1 žličica ulja
- mlaka voda
- malo soli
Dobro umijesite sve sastojke i ostavite smjesu da odstoji (u foliji ili najlon vrećici) barem pola sata. Odvojite u nekoliko hrpica, tanko razvaljajte svaku (1 mm) i stavite peći na okrenut suhi pleh. Dobro ih ispecite, dok na mjestima ne postanu smećkasti, oko 7 minuta. Zamotajte ih u krpu i pustite da se ohlade. Mlinci mogu stajati neko vrijeme.
Pečene mlince spremite tako da ih malo razlomite na veće komade, pofurite (potopite u kipuću posoljenom vodom), poklopite i ostavite stajati najdulje 4 minute (bez daljnjeg kuhanja), da ne postanu mljecavi. Zatim ih dobro ocijedite i poslužite prelivene toplim umakom od pečenja. Možete ih takve zapeći u pećnici još minutu – dvije.
Mlince možete napraviti i s glatkim brašnom, a vodu možete zamijeniti suhim bijelim vinom. Možete ih ispeći bez dodavanja masnoće i u tavici s debelim dnom, na velikoj vatri.
Za desert:obavezni suhi božićni kolačići