Nedjeljni ručak: Purica s mlincima!

| Wine and dine |

Mama zna by Suzy Josipović Redžepagić

Suzy Josipović Redžepagić autorica je najprodavanije domaće kuharice poslijednjih godina, Mama zna koja uključuje čak 500 slanih recepata. Suzy je ljubav prema kuhanju naslijedila od svoje majke od koje i potječe većina njenih recepata, a svoju ljubav nastoji prenijeti i na svoje tri kćeri. 

Pečena purica
Pečena purica

Kako je neki dan bio Independence Day, najveći praznik svih Amerikanaca, sjetila sam se i njihovog tradicionalnog jela za taj dan - pečene purice! Serviranjem ovog kraljevskog jela, svi članovi obitelji sjedaju za stol i počinje gozba! Iako se kod nas purica uglavnom servira za Božić, predlažem da malo glumimo Amerikance i upriličimo pravo nedjeljno okupljanje uz tradicionalnu puricu i mlince! Ako ne nabavite puricu i piletina će je uspješno zamijeniti! Ne zaboravite veliku zdjelu miješane salate i čašu dobrog vina! A o desertu malo kasnije... Dobar tek!

Vrijeme pripreme: 20 minuta

Vrijeme pečenja: 3 sata

Temperatura pećnice: 200 - 220C

  • 1 purica (oko 3 kg)
  • slatka crvena mljevena paprika
  • mesni temeljac ili voda s kockom juhe - za podlijevanje
  • ulje
  • sol

Puricu dobro operite, obrišite, posolite, posipajte crvenom paprikom iznutra i izvana te pustite neko vrijeme da stoji (najbolje oko 4 -5 sati). Noge purice zavežite špagom. Zagrijte pećnicu na 220 C. Na vrućem ulju u plitkoj tavi, naglo je porumenite sa svih strana, polijte vodom  i stavite peči u unaprijed zagrijanu pećnicu. Za vrijeme pečenja da bi bila ravnomjerno pečena, nekoliko puta podlite je vlastitim sokom ili mesnim temeljcem. Pecite je oko 3 sata. Na pola pečenja smanjite temperaturu pećnice na 200C. Pečenu puricu izvadite iz pećnice i ostavite da se malo ohladi. S malo soka u kojem se pekla polijte po purici, a ostatak procijedite i stavite na toplo.

Purica s mlincima
Purica s mlincima

*Uz puricu obavezno poslužite mlince! Najjednostavnije - kupite gotove mlince na placu od neke simpatične i uredne kumice, a ako ste uporni i želite ih sami ispeči, evo recepta moje bake:

BAKINI MLINCI

Mlinci
Mlinci

Obično pravim od 1 kg brašna, jer napravim za par puta, ali možete napraviti od pola količine namirnica, što je dovoljno za 4 - 6 osoba.  

Za 10-ak osoba

Vrijeme pripreme: 40 minuta

Vrijeme stajanja tijesta: 30 minuta

Vrijeme pečenja: oko 7 minuta

Temperatura pećnice: 200C

  • 1 kg oštrog brašna
  • 2 jaja
  • 1 žličica ulja
  • mlaka voda
  • malo soli

Dobro umijesite sve sastojke i ostavite smjesu da odstoji (u foliji ili najlon vrećici) barem pola sata. Odvojite u nekoliko hrpica, tanko razvaljajte svaku (1 mm) i stavite peći na okrenut suhi pleh. Dobro ih ispecite, dok na mjestima ne postanu smeđkasti, oko 7 minuta. Zamotajte ih u krpu i pustite da se ohlade. Mlinci mogu stajati neko vrijeme.

Pečene mlince spremite tako da ih malo razlomite na veće komade, pofurite (potopite u  kipuću posoljenom vodom), poklopite i ostavite stajati najdulje 4 minute (bez daljnjeg kuhanja), da ne postanu mljecavi. Zatim ih dobro ocijedite i poslužite prelivene toplim umakom od pečenja. Možete ih takve zapeći u pećnici još minutu – dvije.

*Mlince možete napraviti i s glatkim brašnom, a vodu možete zamijeniti suhim bijelim vinom. Možete ih ispeći bez dodavanja masnoće i u tavici s debelim dnom, na velikoj vatri.

*Mlince možete zapeći u pećnici isto kao i lazanje, s malo naribanog sira, šunke i slatkog vrhnja ili s piletinom i gorgonzolom: popržite 2 pileća fileta narezana na kockice na maslinovom ulju, začinite, dodajte vrhnje (2 za kuhanje i 1 kiselo), skuhajte 1 litru juhe (s kockom), pofurite mlince u juhi  (1 – 2 minuta), ocijedite ih i slažite u vatrostalnu zdjelu red mlinaca, red piletine s vrhnjem, zalijte s 2 šeflje juhe, a po vrhu izdrobite gorgonzolu ili naribajte bilo koji topivi sir. Pecite u pećnici na 200C otprilike pola sata dok mlinci ne upiju svu tekućinu, a vrh se zapeče.