Na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Bistrou Vugrinščak, prigodnom radionicom izrade Rudarske greblice predstavljeno je novo izdanje gastro vodiča „Svi gurmanski putovi vode u Samobor“ na engleskom jeziku te su najavljeni 29. dani Rudarske greblice koji će se održati za ovaj vikend, 5. i 6. srpnja u Rudama.
Tradicionalne delicije samoborskih ugostitelja, predstavljene tekstualnim opisima te fotografijama poznatog hrvatskog fotografa Romea Ibriševića od sada su, uz hrvatsko izdanje, dostupne i na engleskom jeziku, a preuzeti se mogu u uredu Turističke zajednice grada Samobora.
29. dane Rudarske greblice najavio je u ime organizatora, KUD-a Oštrc, Josip Lebegner predstavivši programe Dječje greblice, greblice pri Rudniku te nastupe brojnih folklornih i plesnih skupina. U zabavnom programu koji slijedi u večernjim satima goste će u subotu zabavljati Picksiebneri, a nedjelja je rezervirana za grupu Loco. Uz obilazak rudnika po prigodnoj cijeni i izložbu domaćih proizvoda, moći će se i degustirati razne greblice. Posjetitelji mogu pokazati svoje umjeće u spravljanju ove autohtone delicije i svoje greblice (isključivo od sira i zelenja) prijaviti u nedjelju od 17 i 18 sati, na igralištu u Rudama.
Održana je i prigodna radionica izrade Rudarske greblice, pod vodstvom Andrejasa Nikla te predstavljen još jedan poznati samoborski specijalitet Bermet Filipec.
Direktorica Turističke zajednice grada Samobora Zdravka Škugor Ferdebar pozvala je sve na 29. dane Rudarske greblice, a mi Vam donosimo i recept Rudarske greblice:
SAMOBORSKA RUDARSKA GREBLICA
Kako skoro svaki vikend provodimo u Samoboru, točnije Vrhovčaku jer tata tamo živi, a i sestra i šogor rade u Samoboru, vezana sam za njega…
Činjenica je da je Samobor jedan od najljepših malih gradića na svijetu, meni osobno - najljepši. Obično kažem da je to moj drugi grad.
Rudarska greblica je specijalitet ovog kraja, izvorno iz Ruda, malog mjesta pokraj Samobora, jelo koje su nekada (navodno još u 16. stoljeću) siromašnim rudarima radile njihove bolje polovice, a ime greblica je dobila po ondašnjem alatu za razgrijavanje žara. Radila se samo od sira i jaja, a mogu joj se dodati orasi ili sitno nasjeckano zelenje: špinat, kopriva ili blitva. Do danas se recept proširio pa nije više samo težačko jelo, čak štoviše, kako to biva s mnogim receptima koji su nekada bili jelo za radnike, danas su gastro delicija koju obožavaju mnogi. U ovoj deliciji može se uživati svakodnevno kupnjom u pekarnici obitelji Nikl.
2007. godine Ministarstvo kulture Republike Hrvatske proglasilo je pripremu Rudarske greblice nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.
Za 4-6 osobe
Vrijeme pripreme: 30 minuta
Vrijeme pečenja: 20-25 minuta
Temperatura pećnice: 200C
Četvrtasti kalup promjera: 60x40 cm
Tijesto:
- 35 dag brašna
- 2 dl vrhnja
- 3 žlice ulja
- ½ dl mlakog mlijeka (dodati po potrebi dok tijesto ne postane meko)
- 1 žlica soli
- 1 žumanjak
- ½ žličice germe
Fila:
- 1 kravlji sir srednje veličine (oko 25 dag)
- 1 jaje
- 1 bjelanjak
- 5 dag mljevenih oraha (ili špinat, kopriva ili blitva)
- prstohvat soli
Premaz:
- putar
Zagrijte pećnicu na 200C. Izradite germu (u malo mlijeka s žličicom šećera i malo brašna, pustite 5 minuta da se digne), zamijesite glatko tijesto, pokrite zdjelu krpom i pustite da se tijesto diže oko pola sata dok mu se volumen ne udvostruči.
U međuvremenu pripremite filu: pomiješajte sir, jaje, preostali bjelanjak, orahe (ili zelenje) i posolite.
Razvaljajte tijesto na dvostruku veličinu kalupa za pečenje. Na polovicu tijesta stavite filu pa preklopite drugom polovicom tijesta. Rubove savijte prema gore da fila ne iscuri. Stavite kolač u kalup prethodno premazan putrom i pobrašnjen te vrh izbodite vilicom. Greblicu pecite u zagrijanoj pećnici 20-25 minuta. Pečeni kolač još vrući premažite putrom.