Konačno praznici, konačno godišnji odmori, konačno više mira i vremena za čitanje. Čak i oni koji ljeti moraju raditi pronađu više slobodnog vremena za čitanje bilo u prirodi, bilo kod kuće na ležaljci ili u ugodnoj fotelji.
Čitanje i ljeto kao da se više vole. Ljeti nastojimo nadoknaditi svo ono vrijeme koje nismo čitali tijekom godine. Znanstveno je dokazano kako čitanje knjiga smanjuje tjeskobu i stres za 60% te omogućava ljudima da pobjegnu od vlastitih problema. U silnoj ponudi po knjižarama sigurno trebate savjet koju dobru knjigu ponijeti na odmor? Čitaj knjigu vam u tome pomaže i donosi vam listu 10 najboljih knjiga za nadolazeće ljeto 2017! Ovo je definitivno lista dobrih knjiga koje vrijedi čitati i vjerujemo da će se za svakoga naći ponešto jer nudim zaista raznoliki izbor.
Uživajte u ljetu i čitanju.
1. “MUZA” – Jessi Burton – strastvena priča koja nas vrača u prošlo stoljeće
Ako ste zavoljeli „Minijaturisticu“ i šetnju povijesnim Amsterdamom, onda ćete zavoljeti i novi roman autorice golemog svjetskog bestselera. Strastvena i očaravajuća priča o žudnji, ambiciji i načinima kojima povijest oblikuje i određuje naše živote nas ovaj puta vodi u London i Španjolsku. To je priča o životu dviju mladih žena: imigrantice koja živi u Londonu šezdesetih godina i boemke koja živi u Španjolskoj tridesetih godina prošlog stoljeća. Jessie Burton ovim je romanom ponovila uspjeh „Minijaturistice“ osvojivši kritičare i vrhove ljestvica najprodavanijih knjiga.
(Profil)
2. “SUŠA” – Jane Harper – obiteljska drama
Usred najgore suše u proteklih sto godina, u ruralnom dijelu Australije farmer Luke Hadler poubijao je svoju obitelj i onda sebe. Policajac Aaron Falk dolazi na posljednji ispraćaj svog prijatelja u grad koji ga je okrutno odbacio prije dvadeset godina. U potrazi za istinom, otkriva i tajne vlastitog djetinjstva. Bestseler australske spisateljice – priča o očaju, odlučnosti i predrasudama male sredine – objavljuje se u 25 zemalja svijeta, a prava za ekranizaciju kupila je Reese Whiterspoon.
(Profil)
3. “U VODI” – Paula Hawkins – psihološki triler
Novi napeti psihološki triler Paule Hawkins nakon njenog internacionalnog bestselera „Djevojka u vlaku“. Ovaj puta je to priča o neuhvatljivosti istine i obitelji koja se raspada zbog tajni. Pazite se mirne površine – nikad ne znate što vreba ispod nje!
„Julia, to sam ja. Moraš me nazvati. Molim te, Julia. Važno je … „U posljednjim danima prije smrti Nel Abbott zove sestru. Julia ne diže slušalicu i ne obazire se na vapaj za pomoć. Par dana nakon toga Nel je nađena mrtva. Skočila je, kažu. Julia se vraća Beckford kako bi se brinula za svoju nećakinju, Nelinu kćer. Julia se panično boji tog mjesta u kojeg se nikada nije željela vratiti. Naviru neugodna sjećanja, ispred stare kuće na rijeci, znajući da Nel nikada ne bi skočila u tu tamnu rijeku.
(Mozaik)
4. “MOJ CAMINO” – Mara Doljak – šetnja u dubinu sebe
Ova knjiga nije samo putopis ili vodič. Čitajući je usvojit ćete i mnoge životne mudrosti koje je Mara na svom hodočasničkom putu Camino otkrivala, a koje svi kad-tad želimo savladati. Iako je njezino iskustvo samo njezino i duboko osobno, mudrosti koje nam ovom knjigom prenosi univerzalne su i svima potrebne. Nakon čitanja ova knjiga nas navodi da razmislimo o tome da se možda i sami jednoga dana odvažimo kročiti tim putovima kako bi na koncu pronašli vlastiti smisao i unutarnji mir. Nevjerojatno koliko se toga hodanjem, čovjek može osloboditi.
5. POSLJEDNJA LJUBAV BABE DUNJE – Alina Bronsky – roman o ženskoj snazi, hrabrosti i mudrosti
Alina ima nevjerojatan talent da jako ozbiljne obiteljske probleme i teške teme ispriča na najduhovitiji način. Volim ljude koji život, ma koliko težak i nepredvidiv bio, gledaju kroz ružičaste naočale i s optimizmom. Takva je i baba Dunja – „černobilska povratnica“. Dok cijeli svijet strahuje od zračenja poslije kvara reaktora i katastrofalne nesreće u Černobilu, baba Dunja, bivša pomoćna medicinska sestra, vraća se u svoje selo, u svoj dom zajedno s nekoliko starijih istomišljenika nakon dvadeset godina. Odlučila je doma dočekati svoju smrt. Kao osamdesetogodišnjakinja tako i tako nema što izgubiti. Topla i ganutljiva priča o tri generacija žena s naglaskom da su za životnu mudrost presudne upravo godine života.
(Naklada Ljevak)
6. UHODA – Lars Kepler – psihološki triler pun strave i brutalnosti
Tko voli napete i brutalne krimiće s ovim romanom doći će na svoje. Uhoda, peti roman iz serije o inspektoru Jooni Linni, još je jedan napeti triler nakon kojeg navlačite zavjese na prozorima i provjeravate jeste li duplo zaključali ulazna vrata. Bračni par Ahndoril koji se skriva iza pseudonima Lars Kepler ovim nastavkom samo potvrđuje svoje mjesto među majstorima vrhunskog švedskog trilera. Čita se u jednom dahu uz stalno pogledavanje prema prozoru. Dokle može ići čovjek koji je gladan emocija, ljubavi i koji ima bezgranične potrebe biti voljen? On u hipu može priječi iz odane ljubavi u strastvenu mržnju. Koliko psiholozi pomažu policiji, a koliko je mogu odvesti (nesvjesno) na krivi trag? To je tema ove knjige. I da hipnoza opet igra vrlo važnu ulogu.
(Fraktura)
7. SVE BAŠ SVE – Nicola Yoon – maštovita priča o mladenačkoj ljubavi i tamnoj strani roditeljske ljubavi
Ova priča ima više dubokih poruka. Ljubav je glavna nit vodilja romana, ali tu je još više riječ o prihvaćanju života takav kakav on jest. Govori i o prihvaćanju bolesti, tuge i gubitka, o roditeljskoj sebičnosti i posesivnosti, o obiteljskom nasilju, o pravom prijateljstvu kao i o odrastanju i svim promjenama koje ono nosi. Ova knjiga će vam zasigurno uljepšati ljeto, a isto tako i vašoj djeci tinejdžerske dobi.
(Znanje)
8. TAJNI ŽIVOT DRVEĆA – Peter Wohlleben – otkrivanje prirode
Ova ekološka knjiga, napisana na popularan i zanimljiv način, nas odvodi u jedan sasvim nepoznat i novi svijet. Tako je odvela i mene. Preporučam je svima od srca. Pravi melem za dušu. Od sada ću šumu doživljavati na jedan sasvim drugačiji način i još ću više grliti stabla u nekoj od šetnji.
Šumar i zaljubljenik u prirodu Peter Wohlleben nam otkriva iznenađujuće stvari koje se događaju u tišini i dubini šuma. Tako saznajemo da stabla u šumi komuniciraju jedni s drugima. Kako pitat ćete se? Mirisima na primjer. Posebno me oduševilo otkriće da su korijeni, korijenčići i gljive zapravo wi-fi šume i da putem svih tih sitnih mreža i poveznica stabla međusobno komuniciraju. To može značiti da je šuma tehnološki još razvijenija od našeg okruženja.
(Fokus na hit)
9. VIKEND U PARIZU – Jojo Moyes – ljubavno romantična priča
Nakon uspjeha romana „Tu sam pred tobom“ i njegova nastavka „Nakon tebe“, Jojo Moyes postaje opće mjesto za ljubiteljice ljubavnih priča, ali na jedan sasvim svoj način. Tko je čitao njezine romane, točno zna o čemu pričamo. Jojo svakom svojom pričom oduševljava legije obožavatelja, pa ne čudi što je i priča o Nell, djevojci iz susjedstva koja planira vikend u Parizu sa svojim dečkom, jedva dočekana. Hoće li Nell biti razočarana što se njezin dečko nije pojavio ili će taj vikend biti najbolje što joj se moglo dogoditi u životu… Pogađate? Ili možda ne?
(Profil)
10. Drugi dio napuljske sage o dvije prijateljice – Elena Ferante
Priznajem ne mogu dočekati drugi dio Ferantine kvadrologije o dvije napuljske prijateljice. U drugom dijelu pratimo kako Elena i Lila odrastaju, kako se suočavaju s razdobljem osobnih, ali i političkih i društvenih promjena koje će zahvatiti Italiju u 60-im i 70-im godinama – breme majčinstva, studentski pokreti, feminističko osvještavanje, terorizam Crvenih brigada, borba za radnička prava, problemi spisateljskog stvaralačkog procesa.
(Profil)