Ako spavate manje od preporučenih 7 do 9 sati, to bi moglo dovesti do kroničnih zdravstvenih stanja poput dijabetesa i srčanih bolesti te bi vas moglo izložiti riziku od pretilosti.
Dokazano je da manjak sna utječe na probavni i imunološki sustav, a "nadoknađivanje" sna vikendom ne poništava negativne posljedice na vaš metabolizam koje su napravljene tijekom radnog tjedna.
Jedno istraživanje pronašlo je nove dokaze o štetnim učincima nedostatka sna na naše zdravlje te navodi kako je samo nekoliko dana s nedostatkom sna potrebno da se ljudi osjećaju manje sitim nakon jela i uzrokuje da se masti u hrani drugačije metaboliziraju.
Iako se puno postojećih studija fokusira na utjecaj nedostatka sna na metabolizam glukoze i povezanost s dijabetesom, postoji samo nekolicina onih koje se odnose na probavu lipida iz hrane.
U prije navedenoj studiji sudionici su dobili standardnu večeru s visokim udjelom masti i to nakon četiri noći ograničenog sna.
Time se trebalo procijeniti može li nepravilan raspored spavanja utjecati na njihov metabolizam, a istraživači su otkrili da se većina sudionika osjećala manje zadovoljno nakon obroka, ako su bili nenaspavani nego kada su obrok pojeli odmorni nakon dužeg sna.
Također analizirani su i uzorci krvi sudionika te je utvrđeno da ograničenje spavanja dovodi do bržeg skladištenja lipida u krvi nakon obroka, što dovodi do nakupljana suvišnih kilograma.