Proizvodnja i konzumacija ekoloških vina u Europi je u sve većem porastu, što zadnjih godina prati i Hrvatska. bio&bio trgovine posebno potiču razvoj ovog segmenta ekoproizvoda te svojim kupcima nude izbor kvalitetnih domaćih ekoloških vina.
Zašto baš organsko?
Proizvodnja ekoloških vina podrazumijeva uzgoj zdravog grožđa, pri čemu se poštuju biološki zakoni, podržavaju i unapređuju prirodna plodnost i biološki procesi u zemljištu te se koristi njegova mikrobiološka aktivnost koja pridonosi pravilnoj prehrani loze. U ekološkom vinogradarstvu zabranjena je uporaba mineralnih gnojiva i sintetičkih pesticida u zaštiti.
Ekološki vinograd mora biti dovoljno udaljen od industrijskih zagađivača, većih prometnica i poljoprivrednih zemljišta pod konvencionalnim uzgojem, a prelazak s konvencionalnog na ekološki uzgoj traje 3 godine, nakon čega proizvođači upisani u Upisnik ekoloških proizvođača mogu za svoje proizvode dobiti oznaku ekološkog proizvoda.
Čak je 5 prednosti ekoloških vina nad konvencionalnim:
- Ne sadrže ostatke pesticida i herbicida
- Eko vina se ističu po specifičnoj tjelesnosti i strukturi vina.
- Sadrže dvostruko nižu razinu sumpornog dioksida (SO2)
- Ekološka vina u boci višestruko sporije stare
- Ostaju slasna i užitna za pijenje nakon 6 i više godina
Hrvatska ekološka vina
Sve veća potražnja kupaca potvrđuje vrijednost truda koji je potreban za svaku bocu ekološkog vina. U bio&bio trgovinama u sklopu projekta poticanja domaćih eko proizvođača prisutna su kvalitetna ekološka vina Terra Madre iz srednje i južne Dalmacije, Bolfan iz Hrvatskog Zagorja, Volarević iz južne Dalmacije te Ivan Dolac s otoka Hvara i Roki's s otoka Visa. Bijela i crna vina te rosei i pjenušci spomenutih brandova zadovoljili su stroge kriterije ekološke proizvodnje i nose markicu ekoproizvoda.
Porast proizvodnje hrvatskih organskih vina
Ekološka proizvodnja vina u svijetu bilježi kontinuirani rast, a sa sve većom educiranošću raste i svijest hrvatskih proizvođača, ali i potrošača. Podaci Ministarstva poljoprivrede pokazuju da je 2010. godine u svrhu proizvodnje organskih vina bilo obrađivano 400 ha zemlje dok je podatak za 2012. godinu 633 ha, a za 2014. godinu 930,98 ha. Podaci pokazuju i da je više od 200 eko-vinara Ministarstvu podnijelo zahtjev za plemenitu vinovu lozu.
Ekološko vinarstvo važan je doprinos sigurnosti hrane, koji nam omogućuje konzumaciju kvalitetnih proizvoda, istodobno čuvajući biološku ravnotežu okoliša. I zato, nazdravite zdravlju i uživajte u proljeću uz čašu domaćeg ekološkog vina.