Što vi pripremate za Badnjak? Danas vam donosim deset izabranih recepata koje se tradicionalno pripremaju za Badnjak, nadam se da ćete ih pripremati s guštom.
Badnjak je prekrasan upravo zbog najvažnije stvari - obiteljskog okupljanja. Ta intima, povezanost, sigurnost, zajedništvo koje se osjeća u toj čarobnoj atmosferi topline doma, kićenja bora, stavljanja lampica, mirisa bakalara, kolača, osmjeha... Obitelj! Obitelj je na prvom mjestu, definitivno, uvijek i zauvijek. Kad razmišljam o djetinjstvu i odrastanju, sjećam se te božićne topline i ugode, ali sjećam se i razgovora i rasprave mame i tate na koji način pripremiti bakalar. Kako su oba dvoje sjajno kuhali (tata još uvijek kuha i to fenomenalno...), mama je htjela uglavnom na mornarski, tata na bijelo. Mama u pećnici, tata kuhano... Zato vam donosim oba recepta, a vi si izaberite koji vam je draži.
1. TATIN BAKALAR NA BIJELO
Za 4 - 5 osoba
Vrijeme namakanja bakalara: 2-3 dana
Vrijeme pripreme: 20 minuta
Vrijeme kuhanja: 40 minuta
- 1 bakalar (60 dag – 80 dag)
- 1 - 2 lovorova lista
- 4 - 5 krumpira
- 1 češnjak (pola cijelog, pola sitno nasjeckanog)
- 2 dl mlijeka
- peršin (sitno nasjeckan)
- 2 – 3 dl maslinovog ulja
- sol
- papar (u zrnu i mljeveni)
Namočite bakalar 2 - 3 dana ranije i mijenjajte vodu nekoliko puta, blago savijajući ribu rukama. Kad je bakalar nabubrio, kuhajte ga 15tak minuta u slanoj vodi, dodajte lovor i par zrna papra. Izvadite kuhani bakalar, ohladite ga i očistite svu kožu i kosti. U istu vodu u kojoj se kuhao bakalar, stavite krumpir narezan na šnite. Kuhani krumpir procijedite i dodajte bakalaru. Skuhajte par češnja češnjaka u mlijeku i s malo tog mlijeka prelijte po bakalaru. Dodajte i novi sitno sjeckani češnjak i peršin. Zalijte maslinovim uljem, dodajte malo vode od bakalara, posolite, popaprite i kuhajte na najslabijoj vatri potresajući lonac. Gotovo jelo opet zalijte maslinovim uljem i protresite lonac. Prema želji krumpir možete malo propasirati vilicom ili cijelo jelo štapnim mikserom da dobijete gustu mliječnu masu. Ako ga dobro izmiksate možete ga poslužiti i kao paštetu, na prepečenom kruhu. Dobar tek!
2. MAMIN BAKALAR NA MORNARSKI - u pećnici
Za 6 – 8 osoba
Vrijeme namakanja bakalara: 3 dana
Vrijeme pripreme: 15-ak minuta
Vrijeme pečenja: 3 - 4 sata
Temperatura pećnice: 150C
- 1 sušeni bakalar (očišćen od kosti i kože te narezan na komade)
- 1 kg krumpira (oguljenog, narezanog na šnite)
- 1-2 lista lovora
- 2 češnja češnjaka (sitno nasjeckana)
- peršin (sitno nasjeckani)
- 1 dl maslinovog ulja
- sol
- papar u zrnu
Bakalar očistite, neka odleži u vodi tri dana (vodu mijenjajte nekoliko puta dnevno). Zagrijte pećnicu na 150C. U duboku vatrostalnu zdjelu složite red krumpira narezanog na šnite, zatim red bakalara pa krumpira pa bakalara i tako redom. Zalijte maslinovim uljem i vodom da sve prekrije. Dodajte lovor, sitno nasjeckani češnjak i peršin, sol i papar u zrnu. Pecite u zagrijanoj pećnici poklopljeno 3 -4 sata.
*Bakalar možete prirediti i na način da ga prvo skuhate u vodi pa očistite od kosti, a onda složite u vatrostalnu zdjelu red krumpira, red bakalara. Pecite u pećnici na 180C sat vremena.
3. OSLIĆ ALLA BAKALAR
Oslić alla bakalar je savršena zamjena za bakalar, vrlo vrlo sličan okus, a i sličan način pripreme, samo što priprema oslića na navedeni način traje svega sat vremena, dok sušeni bakalar treba namakati u vodi nekoliko dana ili tuči s batom, a i puno duže se kuha, da ne kažem koliko je bakalar skuplji i nažalost ne može si ga svatko priuštiti... No, uz ovakav oslić, i nije neka šteta... Iako ima mnogo sličnih recepata za pripremu oslića, ovo je moj omiljeni recept:
Za 4-5 osoba
Vrijeme pripreme i kuhanja: 60 minuta
- 1 kg oslića
- 1,5 kg krumpira (narezanog na šnite)
- 5-6 češnja češnjaka (sitno nasjeckanog)
- peršin (sitno nasjeckan)
- 1,5 dl bijelog vina ili prema želji sok od ½ limuna
- 1-2 lovorova lista
- maslinovo i suncokretovo ulje
- sol
- papar
- papar u zrnu
Oslića kuhajte u vodi u koju dodajte sol i papar u zrnu. Ribu pažljivo izvadite iz vode, ohladite i odstranite kosti, ali vodu ne bacajte! Ogulite krumpir i narežite ga na šnite, te ga skuhajte u vodi u kojoj se kuhao oslić. Zatim ocijedite krumpir, ali vodu ne bacajte! Na ulju podinstajte 2 - 3 češnja češnjaka, na njega rasporedite šnite krumpira, pa red ribe, red krumpira, red ribe i tako dok ne potrošite sve sastojke. Na vrhu neka bude krumpir. Dodajte lovor, preostali češnjak i peršin, pa prelijte vodom u kojoj ste skuhali oslić i krumpir. Zalijte s vinom ili prema želji limunovim sokom. Kuhajte na umjerenoj vatri 10 – 15 minuta. Povremeno protresite posudu.
Prije kuhanja ili pečenja, oslića namažite limunovim sokom jer tako zadržite miris ribe.
Također prema želji umjesto završnog 15-minutnog kuhanja možete ga i zapeči u pećnici na 200C - 220C oko 10 - 15-ak minuta.
4. PJENICA OD BAKALARA
Za: 4 osobe
Vrijeme pripreme: 10 minuta (bez kuhanja bakalara i krumpira)
- 30 dag kuhanog očišćenog bakalara
- 15 dag kuhanog krumpira
- 1 dl maslinovog ulja
- češnjak (sitno nasjeckan)
- peršin (sitno nasjeckan)
- ½ dl slatkog vrhnja
- sol
- papar
Bakalar, krumpir, češnjak, peršin, slatko vrhnje i maslinovo ulje posolite i popaprite te sve zajedno izmiksajte u blenderu u gustu pjenicu. Stavite u zdjelicu i ohladite u hladnjaku. Neposredno pred serviranje, grabilicom za sladoled oblikujte pjenicu u loptice.
5. SALATA OD HOBOTNICE
Za 4 osobe
Vrijeme pripreme i kuhanja: zavisi o veličini hobotnice, cca 1 sat i 15 minuta
Vrijeme hlađenja: 2 - 3 sata
- 80 dag smrznutih mrkača ili hobotnice
- 1,5 dl sok od limuna
- 15 dag luka (narezanog na kolutiće)
- 2 - 3 češnja češnjaka (sitno nasjeckan)
- 1 dl maslinovog ulja
- par komada kapara ili par komada zelenih maslina (po želji)
- mini rajčice – narezane na 4 djela (po želji)
- origano (po želji)
- sol
- papar
Kuhajte smrznutu hobotnicu (smrznuta je uvijek mekša, onu svježu morate dobro istuči batom) u mješavini vode i octa oko 40 - 60 minuta (odnosno, zavisi od veličine same hobotnice, ako je veća morate je kuhati dulje). Pazite da se ne prekuha, ali i da ne bude tvrda, mora biti mekana poput putra... Nemojte soliti vodu i po mogućnosti u vodu dodajte jedan pluteni čep (kažu da se brže skuha). Kuhanu hobotnicu isperite hladnom vodom. Pipke i glavu izrežite na kolutiće od pola centimetra. Izmiješajte s nasjeckanim lukom i češnjakom pa posolite i popaprite. Po želji dodajte par kapara ili zelenih maslina, mini rajčicu, origano i maslinovo ulje. Prije serviranja, ohladite je na par sati u hladnjaku, začinite sokom limuna, promiješajte i servirajte na listu zelene salate te ukrasite šnitom limuna.
6. PUNJENE LIGNJE
Za 4 osobe
Vrijeme pripreme: 20 minuta
Vrijeme pečenja: 45 minuta
Grill ili pećnica: temperatura pećnice: 180C
- 4-5 lignji (veće)
- 3-4 češnja češnjaka (protisnut ili sitno narezan)
- peršin (sitno narezan)
- 2 žlice prezli
- 2 dl bijelog vina
- malo nasjeckanog pršuta (po želji)
- malo parmezana (po želji)
- maslinovo ulje
- sol
- papar
Lignje očistite (izvadite kost - prozirnu plastiku / odstranite glavu), operite i ocijedite. Odrežite krila. Krakove i krila kratko popržite (1 minutu) u tavici na malo maslinova ulja te ih narežite na komadiće. Dodajte češnjak i sitno narezan peršin, prezle, malo maslinovog ulja, sok u kojem su se pržili krakovi i krila, posolite i popaprite te po želji dodajte pršut i parmezan. Tom smjesom punite lignje i učvrstite čačkalicom. Pecite ih na gradele ili u pećnici. Ako ih pečete u pećnici, posložite ih na nauljen kalup i pecite oko 45 minuta na 180C pokrivene folijom, malo ih pokapajte maslinovim uljem, a kad se malo zapeku, podlijte bijelim vinom. Pustite neka vino ispari. Pred kraj maknite foliju da dobiju boju. Pazite da se ne prepeku, jer postanu tvrde.
*Servirajte uz blitvu i krumpir.
7. PAŠTETA OD TUNJEVINE
Ono što nikako ne smijem izostaviti s blagdanskog menia je ova savršena pašteta. Najbolji recept za paštetu od tune ikad! Tko kod ju je probao, priznao je da bolju nije jeo. Moji klinci je naprosto obožavaju. Probajte, više nikad niti jednu drugu nećete raditi. Obećavam.
Za: 6 - 8 osoba
Vrijeme pripreme: 20 minuta
- 2 - 3 konzerve tune
- 3 - 4 kisela krastavaca
- senf
- 3 - 4 žumanjaka (tvrdo kuhani)
- ½ putra (12,5 dag)
- 8 -10 kapara
- 3 - 4 inćuna
- nekoliko žlica maslinovog ulja
- sol
- papar
Tvrdo skuhajte 3 - 4 jaja, ohladite ih pod hladnom vodom, ogulite i izvadite žumanjke, stavite ih u zdjelu i zgnječite vilicom pa dodajte sve ostale sastojke. Iz konzerve s tunom iscijedite ulje i samo tunu dodajte u zdjelu. Izmiješajte štapnim mikserom ili u blenderu. Probajte paštetu i prema potrebi dodajte još maslinovog ulja ili ostalih začina.
Prema želji možete smanjiti putar, a povećati maslinovo ulje.
8. FIŠ PAPRIKAŠ
Fiš paprikaš je specijalitet slavonske i baranjske kuhinje, a priprema se od najmanje dvije vrste riječnih riba. Obično se služi uz domaće, široke rezance.
Za 5 – 6 osoba
Vrijeme pripreme: 20 minuta
Vrijeme kuhanja: 20-25 minuta
- 1 kg šarana i soma (veći komadi) - a može i štuke, amura, klena ili dr. slatkovodne ribe
- 3 - 4 luka
- 2 žlice slatke mljevene paprike
- 1 žlice ljute mljevene paprike
- 2 žlice pirea od paradajza
- 2 -3 lista lovora
- 2 češnja češnjaka
- 3 krumpira (narezan na kockice) – može i bez krumpira
- 1 ljuti crveni feferon- po želji
- 2-3 dl bijelog vina (može i crveno)
- ulje
- peršin (sitno nasjeckan) – za posipati
- sol
- papar
Očistite ribu i narežite je na komade. Nasjeckajte luk i podinstajte ga u velikom loncu ili kotliću na malo ulja. Dodajte malo crvene slatke i ljute paprike, pire paradajza, lovor i češnjak te dinstajte još malo podlijevajući vodom. Zatim dodajte narezane komade ribe, narezan krumpir na kockice, posolite, popaprite, prema želji ako volite ljuće, dodajte crveni feferon te vode da prekrije sve namirnice. Na pola kuhanja dodajte bijelo vino. Kuhajte oko 20 minuta na laganoj vatri. Nemojte miješati paprikaš da se riba ne raspadne, samo protresite lonac. Na kraju posipajte nasjeckanim peršinom.
*Ako u paprikaš stavite krumpir, servirajte ga samog kao glavno jelo, ako ne stavite krumpir, servirajte ga uz široke rezance ili neku drugu tjesteninu.
9. ŠKAMPI NA BUZARU
Moje omiljeno jelo. Bez konkurencije.
Za 4 - 6 osoba
Vrijeme pripreme i kuhanja: 40 minuta
- 1 – 1,30 kg škampa
- 1 luk (sitno nasjeckan)
- 4-5 češnja češnjaka (sitno nasjeckan)
- 15 g konzerviranog paradajza
- prezle
- peršin (sitno nasjeckan)
- ružmarin
- 2-4 dl bijelog vina
- 1,5 dl maslinovog ulja
- papar
- sol
Na maslinovom ulju podinstajte sitno nasjeckani luk da zažuti. Dodajte češnjak, paradajz, prezle, peršin, malo ružmarina, papar i sol. Dodajte škampe i zalijte vinom. Kad vino ishlapi, dodajte vode i pokriveno kuhajte na slaboj vatri 20-tak min. Prema potrebi dosolite i dopaprite te dodajte još prezla ili vode. Na kraju posipajte nasjeckanim peršinom i vruće poslužite.
10. PASTRVA U KUKURUZNOM BRAŠNU U FOLIJI
Po osobi 1 pastrva
Vrijeme pripreme i pećenja: 50 minuta
- pastrve
- 2 - 3 žlice kukuruznog brašna ili krupice
- 2 - 3 žlice krušnih mrvica
- mediteranske trave - prema želji
- maslinovo ulje
- putar
- sol
- korica 1 nešpricanog limuna i sok 1 limuna
- malo narezanim badema - prema želji
Zagrijte pećnicu na 200C. Očistite pastrve, operite ih, osušite, posolite i obložite pomiješanim prezlama, kukuruznim brašnom i mediteranskim travama. Prema želji pospite s prerezanim bademima. Stavite duplu aluminijsku foliju u kalup, pokapajte pastrvu maslinovim uljem i putrom, u foliju položite priređene pastrve, pokapajte ih maslinovim uljem i dobro zatvorite foliju. Pecite u zagrijanoj pećnici pola sata, a onda rastvorite foliju, malo pokapajte pastrvu maslinovim uljem ili putrom i pecite još nekoliko minuta dakorica bude hrskava.