Ako vam je potreban dokaz da priče o obnovi i nadi još uvijek postoje, vrijeme je da posjetite drevni, južni talijanski grad Materu, koji je iz opustošenog nemira prerastao u europsku prijestolnicu kulture 2019. godine.
U 50-im godina prošlog stoljeća, ovaj gradić nazvan je „sramotom Italije“, nakon što je pisac Carlo Levi tijekom fašističkog režim Benita Mussolinija, 1935. godine, protjeran u gradić u blizini Matere.
Levi je bio zgrožen razinom siromaštva koju je zatekao. Naime, stanovnici su živjeli u pećinama, s velikim obiteljima i stokom. Nije bilo struje, vodovoda ni tekuće vode, a djeca su umirala od gladi i žeđi,
Levijeva knjiga Krist zaustavljen u Eboli promijenila je tijek povijesti Matere. Nakon njezine objave talijanske vlasti su bile prisiljene prestati ignorirati problem i premjestile stanovnike u obližnji ruralni razvoj, dobronamjernu, ali loše osmišljenu ideju koja nije uspjela priznati nijanse materanskog života, a puno raseljenih mještana teško se prilagodila novim uvjetima.
Izgledalo je kao da je drevna Matera, vjerojatno treći najstariji grad na svijetu nakon Alepa i Jericha, napuštena, ali tada su se u nju uselili kreativci, od kojih su većinom bili djeca i unuci onih koji su bili izbačeni iz pećina, koji su za misiju imali obnovu kulture i baštine Matere.
Pokazalo se da su razrušene kamene crkve i špilje savršene za velike izložbene prostore, a reputacija grada poprimila je pozitivan značaj.
Godine 1993. Matera je dobila status UNESCO-ve Svjetske baštine, a filmski tvorci počeli su uviđati potencijal uglavnom praznoga talijanskog gradića na vrhu brda za snimanje brojnih filmova pa su tako u Materi snimljeni Pasija Mela Gibsona (2004.), Ben-Hur Timara Bekmambetova(2016). i neke scene filma Wonder Woman, a grad, također, ima glavnu ulogu u nadolazećem James Bond filmu, No Time To Die.
U pogledu atraktivnosti, Matera je na razini supermodela. Nije lako pronaći svoje mjesto u zemlji koja je toliko fotogenična kao Italija, ali ovaj gradić s uličicama u boji pijeska je izvan svih gabarita.
Naime, ovaj labirintni zlatni grad nije nalik ničemu što ste ikada prije vidjeli.
Kuće se spuštaju niz obronke, složene jedna na drugu, dok stoje izgrađene na vrhu tisućljetnih špilja koje su iskopane i pretvorene u različite luksuzne hotela koji se uzdižu na rubu provalije. Ulice su uske i zbunjujuće, a stepenice, koje ponekad vode do tunele i pećina, su oskudne i dotrajale, ali jako romantične.
Na zemlji je ostalo vrlo malo tajnih bajkovitih odredišta, a Matera je nešto najbliže tome.
U njezinu obnovu, uloženo je puno truda, a grad je pun kulturnih i gastronomskih dragulja koje ne smijete zaobići.
Zato, ako ste uskoro planirali putovanje na jug Italije, odlučite se za nešto drugačije od uobičajenih odredišta i posjetite Materu.