Miomi maternice: zašto nastaju, koji su simptomi i kako ih liječiti?

| Health |

Jajnici

Miomi maternice

Događanja u maternici mogu biti vrlo intenzivna: obilan protok krvi, grčevi, razvoj bebe - svašta se može događati. Između ostalog, i miomi maternice. INTIMINA objašnjava zašto se pojavljuju i kako ih liječiti.

Miomi maternice su benigni tumori koji rastu u mišićima maternice. Ima ih oko 80% žena, no budući da rijetko stvaraju probleme, obično ih ignoriramo. Njihova sposobnost izazivanja simptoma ovisi o njihovoj lokaciji; mogu biti submukozni, subserozni, intramuralni ili na peteljci. Submukozni miomi rastu neposredno ispod endometrija, a najčešće u šupljinu maternice. Subserozni fibroidi rastu na vanjskoj strani stijenke maternice i mogu suziti strukture oko maternice. Intramuralni fibroidi rastu na stijenci maternice, dok pedunkulirani miomi rastu na peteljkama i mogu rasti unutar ili izvan maternice.

Tko je u opasnosti?

Geni ovdje igraju važnu ulogu. Ako su vaša majka ili sestra imale miome, veća je vjerojatnost da ćete ih i vi imati.

Prekomjerna tjelesna težina povećava šanse za razvoj mioma zbog hormonske neravnoteže i većeg rizika od povišene razine estrogena u vašem tijelu. Održavanje uravnotežene prehrane i zdrav način života mogu pomoći.

Rani početak menstruacije i kasna menopauza također mogu biti čimbenici rizika zbog dugotrajnih promjena u razinama estrogena i progesterona.

Koji su simptomi?

Možda nećete osjetiti nikakve simptome, osobito ako su miomi vrlo mali. Uglavnom nećete imati problema, a većina žena niti ne zna za njihovo postojanje. No, ponekad miomi mogu uzrokovati simptome kao što su dismenoreja, krvarenje između menstruacija, dispareunija (bolan seks), nadutost, učestalo mokrenje i problemi sa začećem. Sve ovisi o veličini mioma i njihovom položaju. Zamislite da imate miom veličine šake izvan maternice koji vrši pritisak na vaš mjehur - tko ne bi imao potrebu za mokrenjem? Ako osjetite bilo koji od gore navedenih simptoma, razmislite o posjetu ginekologu.

Može li doći do komplikacija?

Iako benigni, miomi mogu uzrokovati komplikacije. Zbog obilnih menstruacija, ponekad uzrokovanih miomima, možete postati anemični. To se može liječiti dodacima željeza, ovisno o težini anemije. Međutim, prije nego što se upustite u to, konzultirajte se sa svojim liječnikom.

Miomi ne uzrokuju neplodnost, ali njihov položaj i veličina mogu biti problem kada pokušavate zatrudnjeti. Nagli rast mioma rijetko se događa tijekom trudnoće zbog hormonalnih promjena. Stoga mogu nastati problemi – uglavnom ako se miomi nalaze u blizini posteljice. To može dovesti do odvajanja posteljice, prijevremenog poroda i mnogih drugih komplikacija.

Liječenje

Budući da su rijetko simptomatski i najčešće se pronađu slučajno, preporučuje se pratiti razvoj kroz određeni vremenski period. Većinu vremena miomi sporo rastu. Također se mogu smanjiti u veličini (obično nakon menopauze jer razina estrogena i progesterona pada). U ovom slučaju nisu potrebni lijekovi ili postupci. Ali ako imate problem, trebali biste razmisliti o liječenju. Prije nego što se bilo što poduzme, potrebno je provesti dijagnostičke postupke kako bi se provjerilo uzrokuju li miomi vaše simptome. Dovoljan je ultrazvuk, no ponekad morate napraviti i neku drugu vizualnu dijagnostiku, poput magnetske rezonance. Nakon postavljanja dijagnoze, utvrđuje se ozbiljnost simptoma i razmatraju mogućnosti liječenja. Kada je problem obilan protok krvi, jaki grčevi itd., lijekovi mogu biti dobra opcija. Međutim, kada je stanje ozbiljno ili su miomi veći, može se razmotriti operacija.

Najvažnije je potražiti pomoć kada se osjećate loše ili vas boli. Nemojte se bojati; niste sami. Otvoreno razgovarajte sa svojim ginekologom i pazite na sebe – vaše zdravlje i dobrobit uvijek bi trebali biti na prvom mjestu.