Još su dva dana tjedna mode u Parizu pokazala zašto baš pariški dizajneri imaju zavidan status u kojem uživaju, a evo točno koje dizajnere smo mogli vidjeti: Lanvin, Loewe, Chalayan, Issey Miyake, Julien David, Christian Dior, Isabel Marant, Undercover, Andrew Gn, Maison Margiela, Balenciaga, Yohji Yamamoto, Junya Watanabe, Haider Ackermann, Tsumori Chisato, Mugler, Veronique Leroy, Elie Saab, Vivienne Westwood, Comme des Garçons, Acne Studios, Nina Ricci i Olympia Le Tan. U nastavku smo probrali neke od interesantnijih.
Kako su imena bila zvučna, jednako tako zvučni bili su i prvi redovi. Dior su iz prvih redova gledali Hailee Steinfeld, Aymeline Valade, Lorde, Kanye West, Elena Perminova, Harry Brant, Laetitia Casta, Dakota Johnson, Miroslava Duma, Patrick Demarchelier, Diane von Furstenberg, Mario Testino, Stella Tennant, Anna Dello Russo, Giovana Battaglia, Anya Ziourova i Camille Rowe, Vivienne Westwood gledale su Naomie Harris i Solange Knowles, Elie Saab gledale su Chiara Ferragni, Carine Roitfeld, Kristina Bazan i Olivia Palermo, a Balenciagu su gledali Kanye West, Kim Kardashian West, Jared Leto, Franca Sozzani, Lady Gaga, Caroline de Maigret, Elena Perminova, Anna Wintour, Bryanboy, Joseph Altuzarra, Anna Dello Russo, Miroslava Duma i Giovanna Battaglia.
Christian Dior nastavio je kolekciju na svoju haute couture kolekciju u toj mjeri da bismo ih mogli i spojiti. Ponovno smo imali priliku vidjeti čizme iznad koljena od lak kože (a sada i gležnjače), printeve i uske kombinezone, no sada u kombinaciji s masivnim kaputima i seksipilnim mini/midi haljinicama te kompletima. Ako vam se sviđala njihova visoka moda, vrlo vjerojatno ćete biti fan i ove kolekcije.
Imali smo priliku vidjeti i prvu pret-a-porter kolekciju Johna Galliana za Maison Margiela. Nakon sanjive couture kolekcije, prikazao je nešto realističniju, nosiviju modu, isprepletenu njegovim heroinama poput Luise Casati, art decoom, Margielinim korijenima, ali i mrvicom svoje tipične drame. Taj miks 80-ih i 20-ih prikazan je tartan minicama, čipkom, spuštenim strukom, asesoarom u "toksičnim" bojama, maksi kaputima, tričetvrt hlačama i otkačenim cipelama. Zaista izvrsna kolekcija.
Alexander Wang je dosad oduševljavao kolekcijama za Balenciagu, a ove godine je odlučio poigrati se njenom slavnom prošlošću. Naime, u maniri Rousteinga za Balmain, pregledavao je Cristobalove arhive i predstavio stare krojeve u skupim materijalima i s modernim twistom. Imali smo prilike vidjeti balon suknje i kapute s efektom čahure, ali i trendi detalje poput ogoljenih ramena i visoka proreza na nogama, a posebno je oduševio nakit u kombinaciji metala i bisera. Kolekcija je djelovala damski, luksuzno i imala je jedan vintage prizvuk, i koliko god je imao izvrsnih outfita, na neki način je postarao atraktivan dojam koji je dosad ostavljao, uz to što su komadi izgledali poprilično teško i kao da limitiraju tijelo.
Kolekcija koja je iznenadila prisutne, bila je svakako ona Elieja Saaba. Naime, dizajner se odlučio za drastičan odmak od dosadašnje estetike, pa više nema princeza u pastelnim bojama i s mnoštvom apliciranih perlica, već žena "njegova" žena ima jednu seksipilniju i mračniju notu. Prikazao je mnoštvo printa, što je novitet od haute couture kolekcije, kao i raznovrstan outwear, seksi detalje poput proreza i dubokih dekoltea, te hlača i kombinezona. Dodatan čar dali su krzno i koža, a moramo priznati da nam se njegov novi glamazon izričaj sviđa.
Za kraj smo ostavili Lanvin, kojega smo vam "dužni" od jučer. Naime, nova kolekcija prikazuje neku novu Lanvin estetiku okupanu jednostavnošću, ali i boho prizvukom zahvaljujući jednoj od inspiracija koju je Elbaz vukao iz rodnog Maroka. Svojim dizajnom predočio nam je suvremenu avanturisticu koja jednako uživa u luksuznim komadima i svilenim haljinama, koliko i u minimalizmu i casual krojevima. Mnogobrojne resice, ali i ukrasi od zmijske kože, kao i šilterice i izvezeno cvijeće dali su dozu zaigranosti, koji su obilježili jednu od najboljih Lanvinovih kolekcija s Elbazovim potpisom.