Hladna i kišna popodneva najčešće povezujemo sa šalicom čaja, dobrom knjigom, ali i i ugodnim interijerima. Mjesta koja spajaju knjige i estetizirane, ugodne prostore su knjižnice i zbog toga su nam uvijek privlačne i zanimljive. Svaki zaljubljenik u čitanje u knjižnicama koje vam predstavljamo rado bi izgubio pokoji sat jer osim bogatstva knjiga nude i prekrasno uređenje koje pridonosi posebnoj atmosferičnosti.
10 najljepših svjetskih knjižnica odobrao je magazin AnOther, a mi vam ih donosimo u nastavku:
1. Nigella Lawson'Private Library, London.
Smještena u zapadnom dijelu Londona, ova knjižnica vlasništvo je britanske spisateljice, kuharice i voditeljice uspješnog kulinarskog showa, Nigelle Lawson. Od poda do stropa ispunjena knjigama, sadrži između ostalog više od 6.000 kulinarskih naslova.
2. Admont Abbey, Austrija.
Izgrađena davne 1776. godine, najveća je samostanska knjižnica na svijetu. Izgledom neodoljivo podsjeća na knjižnicu iz Disneyevog kino hita, „Ljepotica i zvijer“, a u njoj se čuva više od 70 000 knjiga.
3. George Peabody Library, Baltimore.
Ova knjižnica dar je Georga Peabodyja, jednog od najbogatijih ljudi prošlog stoljeća, gradu Baltimoru. Bio je to njegov način zahvale za gostoljubivost koju mu je grad pružio.
4. The Walker Library of the History of Human Imagination, Conetticut.
Još jedna privatna knjižnica, inspirirana radom M.C.Eschera, u vlasništvu je proslavljenog izumitelja i poduzetnika Jay Walkera. Više od 20 000 naslova kojima je zajednička tema neograničenost kreativnosti ljudskog uma, savršeno se uklapa u prostor ispunjen plutajućim platformama i svijetlećim staklenim panelima.
5. Diane von Furstenberg’s Private Library.
Jedna od najpoznatijih modnih dizajnerica današnjice, Diane von Furstenberg, osim uspješnom karijerom, može se pohvaliti i impresivnom knjižnicom koja sadrži većinom modnu literaturu, a kojoj art deco namještaj daje poseban šarm.
6. The Austrian National Library, Beč.
Najveća knjižnica u Austriji savršen je primjer grandioznosti i veličanstvene arhitekture. Ova knjižnica dom je za više od 7 milijuna knjiga i predmeta iz najrazličitijih područja.
7. Karl Lagerfeld’s Private Library, Pariz.
O Karlu Lagerfeldu može se zaista puno toga reći, ali mu se ne može poreći golema ljubav prema modi kao i umjetnosti općenito. Iz tih razloga u njegovom pariškom stanu smještena je i knjižnica, mjesto na kojem se može naći više od 60 000 literature o modi i umjetnosti.
8. Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Yale.
Knjižnica jednog od najpoznatijeg sveučilišta na svijetu, djelo je nagrađivanog arhitekta Gordona Bunshafta i prošle godine je slavila pedesetu godišnjicu. Sadržava više od pola milijuna knjiga različite tematike kao i milijune rukopisa te je jedna od najvećih knjižnica na svijetu.
9. Public Library of Cincinatti.
Prvotno namijenjena za opernu kuću, knjižnica u Cincinatiju radila je punih 80 godina, no postala je premala za konstantno rastuću kolekciju knjiga koje su pristizale. Nakon preseljenja u novi prostor, zgrada stare knjižnice je uništena.
10. Suzzallo Library, University of Washington, Seattle.
Najpoznatija zgrada Sveučilišta u Washingtonu definitivno je Suzzallo knjižnica koja je ime dobila po Henry Suzzallu koji je bio rektor ovog Sveučilišta tijekom gradnje grandiozne knjižnice koja je najpoznatija po svojoj ogromnoj čitaonici.