'Posljednji let Petra Ginza' otvara novi program Festivala židovskog filma

| Art |

Židovski Film Festival
Poslijednjii let Petra Ginza

Festival židovskog filma pokreće novi filmski program JFF EDU-DOX koji će se održavati jednom mjesečno u Dokukinu KIC pa će tako u sklopu istog u narednih šest mjeseci biti prikazano šest dokumentaraca koji na različite načine progovaraju o Holokaustu i/ili promiču toleranciju, a prikazani su na ovogodišnjem festivalskom izdanju.

Film kojim započinje program JFF EDU-DOX je američki dokumentarac 'Posljednji let Petra Ginza' redateljskog dvojca Sandre Dickson i Churchilla Robertsa, a bit će prikazan u subotu, 17. studenog u 19 sati u Dokukinu KIC.

Spomenuti film u rujnu je prikazan u Zadru i Kninu u sklopu festivalskog programa Edukacijska jutra, koji za cilj ima educirati učenike i studente kroz tragediju Holokausta o vrijednosti tolerancije i prihvaćanja različitosti. Nažalost, projekcija filma i pojedine reakcije izazvale su niz neželjenih posljedičnih događaja. Upravo ovom dodatnom projekcijom želi se pažnja ponovno usmjeriti na ovaj izniman i inspirativan film.

Židovski Film Festival
Poslijednjii let Petra Ginza

'Posljednji let Petra Ginza' je priča snimljena prema istinitom događaju o nevjerojatno nadarenom dječaku Petru Ginzu koji je do svoje 14. godine napisao čak pet romana i sastavio dnevnik o nacističkoj okupaciji Praga. Do 16. godine pak nacrtao je više od 150 crteža i slika, djelovao je kao urednik tajnog avangardnog časopisa u logoru Theresienstadt, napisao brojne kratke priče, da bi potom nastradao u koncentracijskom logoru u Auschwitzu 1944. godine.

Sve do tragične eksplozije svemirske letjelice Columbia 2003. godine, Petrova je priča bila uglavnom nepoznata. Naime, izraelski astronaut Ilan Ramon ponio je sa sobom u svemir jedan Petrov crtež - Svemirski krajolik. Publicitet koji je pratio let i eksploziju letjelice doveo je do otkrića Petrova dnevnika, kao i još nekih umjetničkih djela i kratkih priča na tavanu u Pragu. Kroz njegove romane, kratke priče i članke iz časopisa, gledatelj kroz ovaj filmski dokument ima priliku vidjeti Petrovo putovanje od prerano odrasla djeteta do mladog zrelog čovjeka, od nevinosti do bolne spoznaje o nehumanosti, sve viđeno kroz perspektivu darovitog mladog umjetnika. Ono što Petrovu priču čini relevantnom, suvremenom i neobičnom je činjenica da je on crtao i slikao sve ono čemu je svjedočio i zamišljao. Usred ratnog kaosa, tragedija i smrti, on nam je smireno i ciljano, uz dozu humora, približio svu tragičnost njegove svakidašnjice.

Organizacija Ujedinjeni narodi preporučili su prikazivanje ovog filma u svrhu edukacije mladih, a film ja također distribuiran kroz svjetsku mrežu informacijskih centara UN u 63 zemlje diljem svijeta, u sklopu edukacijskih programa učenika i studenata tako da vam preporučamo da ga pogledate ovu subotu. 

Židovski Film Festival
Poslijednjii let Petra Ginza