Tko je ove godine nominiran za Oscara?

Danas su u Samuel Goldwyn Theateru u Beverly Hillsu predsjednik Akademije, Cheryl Boone Isaacs, redatelji J.J. Abrams i Alfonso Cuarón te glumac Chris Pine predstavili nominacije za Oscare. Ponajviše nominacija, točnije njih čak 9, imaju filmovi „Birdman“ i „The Grand Budapest Hotel“ koji sudeći po IMDB-u doista zaslužuju ovakav broj nominacija.  Nakon njih, 8 nominacija zaslužio je film „The Imitation Game“, a 6 nominacija imaju filmovi „American Sniper“ i „Boyhood“. Ako ponovno sudimo po IMDB ocjenama filmova, začuđujuće malo nominacija pripalo je filmu „Interstellar“ koji trenutno ima najvišu ocjenu od svih nominiranih filmova. On je zajedno s filmovima „Foxcatcher“, „The Theory of Everything“ i „Whiplash“ osvojio 5 nominacija. Ostatak liste nominiranih svakako pogledajte u nastavku.

87. dodjela Oscara koja ne bi postojala bez Akademije filmskih umjetnosti i znanosti (AMPAS), održat će se 22. veljače 2015. godine (po našem vremenu u noći s nedjelje na ponedjeljak) u poznatom Dolby Theatreu u Hollywoodu.  Akademija je počasne Oscare dodijelila  već u studenom prošle godine i to Jean-Claudeu Carrièreu, Hayaou Miyazakiju i Maureen O’Hari a te „Jean Hersholt“ humanitarnu nagradu  Harryju Belafonteu.

Domaćin ovogodišnje dodjele Oscara bit će poznati glumac Neil Patrick Harris i to po prvi puta. Svakako je pred nama još jedna uzbudljiva oskarovska noć s gotovo nepoznatim ishodom i niza oklada.

Nominirani za najbolji film
Nominirani za najbolji film

Najbolji film

  • American Sniper
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Imitation Game
  • Selma
  • The Theory of Everything
  • Whiplash

Najbolji režiser

  • Wes Anderson – The Grand Budapest Hotel
  • Alejandro González Iñárritu – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Richard Linklater – Boyhood
  • Bennett Miller – Foxcatcher
  • Morten Tyldum – The Imitation Game

Najbolji glumac

  • Steve Carell – Foxcatcher
  • Bradley Cooper – American Sniper
  • Benedict Cumberbatch – The Imitation Game
  • Michael Keaton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Eddie Redmayne – The Theory of Everything

Najbolja glumica

  • Marion Cotillard – Two Days, One Night
  • Felicity Jones – The Theory of Everything
  • Julianne Moore – Still Alice
  • Rosamund Pike – Gone Girl
  • Reese Witherspoon – Wild

Najbolji sporedni glumac

  • Robert Duvall – The Judge
  • Ethan Hawke – Boyhood
  • Edward Norton – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Mark Ruffalo – Foxcatcher
  • K. Simmons – Whiplash

Najbolja sporedna glumica

  • Patricia Arquette – Boyhood
  • Laura Dern – Wild
  • Keira Knightley – The Imitation Game
  • Emma Stone – Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Meryl Streep – Into the Woods

Najbolji originalni scenarij

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
  • Boyhood – Richard Linklater
  • Foxcatcher – E. Max Frye & Dan Futterman
  • Grand Budapest Hotel – Wes Anderson & Hugo Guinness
  • Nightcrawler – Dan Gilroy

Najbolji adaptirani scenarij

  • American Sniper – Jason Hall („American Sniper“ by Chris Kyle, Scott McEwen & Jim DeFelice)
  • The Imitation Game – Graham Moore („ Alan Turing: The Enigma“ by Andrew Hodges)
  • Inherent Vice – Paul Thomas Anderson („Inherent Vice“ by Thomas Pynchon)
  • The Theory of Everything – Anthony McCarten („Travelling to Infinity: My Life with Stephen“ by Jane Hawking)
  • Whiplash – Damien Chazelle (na temelju vlastitog kratkometražnog filma)

Najbolji animirani film

  • Big Hero 6 – Don Hall, Chris Williams i Roy Conli
  • The Boxtrolls – Anthony Stacchi, Graham Annable i Travis Knight
  • How to Train Your Dragon 2 – Dean DeBlois i Bonnie Arnold
  • Song of the Sea – Tomm Moore i Paul Young
  • The Tale of the Princess Kaguya – Isao Takahata i Yoshiaki Nishimura

Najbolji kratkometražni animirani film

  • The Bigger Picture – Daisy Jacobs i Christopher Hees
  • The Dam Keeper – Robert Kondo i Dice Tsutsumi
  • Feast – Patrick Osborne i Kristina Reed
  • Me and My Moulton – Torill Kove
  • A Single Life – Joris Oprins

Najbolji strani film

  • Ida (Poljska) – Paweł Pawlikowski
  • Leviathan (Rusija) – Andrey Zvyagintsev
  • Tangerines (Estonija) – Zaza Urushadze
  • Timbuktu (Mauritanija, Francsuka) – Abderrahmane Sissako
  • Wild Tales (Argentina) – Damián Szifrón

Najbolji dokumentarni film

  • Citizenfour – Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutsky
  • Finding Vivian Maier – John Maloof i Charlie Siskel
  • Last Days in Vietnam – Rory Kennedy i Keven McAlester
  • The Salt of the Earth – Wim Wenders, Lélia Wanick Salgado, David Rosier, Julia de Abreu, Fakhrya Fakhry, Andrea Gambetta i Christine Ponelle
  • Virunga – Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara i Jon Drever

Najbolji kratkometražni dokumentarni film

  • Crisis Hotline: Veterans Press 1 – Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry
  • Joanna – Aneta Kopacz
  • Our Curse – Tomasz Śliwiński i Maciej Ślesicki
  • The Reaper (La Parka) – Gabriel Serra Arguello
  • White – Earth J. Christian Jensen

Najbolji kratkometražni igrani film

  • Aya – Oded Binnun i Mihal Brezis
  • Boogaloo and Graham – Michael Lennox i Ronan Blaney
  • Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak) – Hu Wei i Julien Féret
  • Parvaneh – Talkhon Hamzavi i Stefan Eichenberger
  • The Phone Call – Mat Kirkby i James Lucas

Najbolja originalna glazba

  • The Grand Budapest Hotel – Alexandre Desplat
  • The Imitation Game – Alexandre Desplat
  • Interstellar – Hans Zimmer
  • Turner – Gary Yershon
  • The Theory of Everything – Jóhann Jóhannsson

Najbolja originalna pjesma

  • "Everything Is Awesome", The Lego Movie – Shawn Patterson
  • "Glory“, Selma – John Stephens i Lonnie Lynn
  • "Grateful", Beyond the Lights – Diane Warren
  • "I'm Not Gonna Miss You", Glen Campbell: I'll Be Me – Glen Campbell i Julian Raymond
  • "Lost Stars", Begin Again – Gregg Alexander i Danielle Brisebois

Najbolja montaža zvuka

  • American Sniper – Alan Robert Murray i Bub Asman
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Martin Hernández i Aaron Glascock
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies – Brent Burge i Jason Canovas
  • Interstellar – Richard King
  • Unbroken – Becky Sullivan i Andrew DeCristofaro

Najboje miksanje zvuka

  • American Sniper – John Reitz, Gregg Rudloff i Walt Martin
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Jon Taylor, Frank A. Montaño i Thomas Varga
  • Interstellar – Gary A. Rizzo, Gregg Landaker i Mark Weingarten
  • Unbroken – Jon Taylor, Frank A. Montaño i David Lee
  • Whiplash – Craig Mann, Ben Wilkins i Thomas Curley

Najbolja scenografija

  • The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  • The Imitation Game – Maria Djurkovic (Production Design); Tatiana Macdonald (Set Decoration)
  • Interstellar – Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration)
  • Into the Woods – Dennis Gassner (Production Design); Anna Pinnock (Set Decoration)
  • Turner – Suzie Davies (Production Design); Charlotte Watts (Set Decoration)

Najbolja fotografija

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) – Emmanuel Lubezki
  • The Grand Budapest Hotel – Robert Yeoman
  • Ida – Łukasz Żal & Ryszard Lenczewski
  • Turner – Dick Pope
  • Unbroken – Roger De

Najbolja šminka  i frizura

  • Foxcatcher – Bill Corso i Dennis Liddiard
  • The Grand Budapest Hotel – Frances Hannon i Mark Coulier
  • Guardians of the Galaxy – Elizabeth Yianni-Georgiou i David White

Najbolja kostimografija

  • The Grand Budapest Hotel – Milena Canonero
  • Inherent Vice – Mark Bridges
  • Into the Woods – Colleen Atwood
  • Maleficent – Anna B. Sheppard i Jane Clive
  • Turner – Jacqueline Durran

Najbolja montaža

  • American Sniper – Joel Cox i Gary D. Roach
  • Boyhood – Sandra Adair
  • The Grand Budapest Hotel – Barney Pilling
  • The Imitation Game – William Goldenberg
  • Whiplash – Tom Cross

Najbolji vizualni efekti

  • Captain America: Winter Soldier – Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill i Dan Sudick
  • Dawn of the Planet of the Apes – Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett i Erik Winquist
  • Guardians of the Galaxy – Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner i Paul Corbould
  • Interstellar – Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter i Scott Fisher
  • X-Men: Days of Future Past – Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie i Cameron Waldbauer

Slični članci: